Реклама

Реклама

Організація харчування в ДНЗ

 

  

 

Харчування в дошкільному навчальному закладі загального розвитку (ясла-садку) «Берізка» здійснюється на підставі Закону України "Про дошкільну освіту” ст. 35, чинного Статуту закладу та наступної нормативної бази:

1. «Про запровадження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (Постанова Кабінету Міністрів України „ Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах ” від 22.11.2004 року № 1591);

2. «Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах» (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України,

Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 року № 242/329) ;

3. «Інструкція щодо організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України,

Міністерства освіти і науки України від 17.04.2006 року № 298/227);

4. «Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних, комунальних дошкільних навчальних закладах» (затверджено наказом

Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 року №202).

Організацію харчування дітей в ДНЗ  "Берізка” забезпечує постачальник  ФОП  Отрошко С.М.та молочні продукти ТОВ «Торговий дім» «Еталон»

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі (яслах-садку) «Берізка» відповідає режиму роботи закладу та віковим особливостям дітей і затверджений завідуючою. Графік видачі їжі затверджується завідуючою закладу і погоджується з головним санітарним лікарем СЕС.

   Для забезпечення дітей вітаміном С проводиться обов’язкова вітамінізація страв.

  Харчоблок дошкільного навчального закладу включає: цехи (гарячий, овочевий, ), комору сухих продуктів, мийку кухонного посуду та 2 холодильні камери,  овочесховище Устаткування харчоблоку: кухня (цех для приготування їжі); холодильна камера; два  побутові холодильники («Атлант», «Норд» -  з термометрами для контролю температурного режиму); ; шафа жарова; технологічне обладнання: чотири плити з витяжками, електричний котел для води, каструлі для приготування страв, відповідно марковані щодо їх призначення, електрична пательня, два електричних приводи з функцією м’ясорубки, столи для обробки продуктів харчування (п’ять з нержавіючого металу) і промарковані – окремо для сирої і готової продукції; шафи та стелажі з

нержавіючого металу.

  Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо) все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюються при забрудненні.

  Згідно з нормами на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезінфікуючі засоби та методичні рекомендації по їх застосуванню. Санітарно-гігієнічний стан харчоблоку та допоміжних приміщень відповідає вимогам «Санітарних правил» та охорони праці.         

  Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

  В ДНЗ ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню (на зиму-осінь, літо-весну ); щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складаємо меню-розклад окремо для  двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування; кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою в об’ємі порції для дітей молодшої групи. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи

кухарів.

  В ДНЗ здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей медсестрою і завідуючою ДНЗ. Результати фіксуються в «Діловому щоденнику контролю» і в журналі контролю за організацією харчування. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників.

  Кожного дня, старшою медичною сестрою закладу ведеться огляд працівників харчоблоку на гнійничкові захворювання, який фіксується в журналі здоров’я  працівників харчоблоку. Систематично контролюється проходження працівниками харчоблоку медичних оглядів, відповідно до чинного законодавства.

  Планово проводиться контроль за санітарно-гігієнічним станом харчоблоку, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотриманням термінів реалізації, виконанням норм харчування рай СЕС.

   Об’єм та частота завозу продуктів харчування та продовольчої сировини регулюються в залежності від терміну їх реалізації та кількості дітей і завозяться в заклад 2-3 рази на тиждень. Медичною службою закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.

  Термін реалізації визначається підприємством, постачальником, тому продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (молоко, кисломолочні продукти, м'ясо, ковбаса, риба, тощо) реєструється в журналі «Журнал бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються дати та час останнього терміну реалізації.

  Завідуюча виробництвом та старша медсестра ведуть суворий облік продуктів харчування, який фіксується у «Книзі складського обліку», де вказується дата їх надходження, постачальник тощо. Завідуюча виробництвом дотримується термінів реалізації продуктів, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування на два дні, здійснює їх видачу на харчоблок згідно меню.

  Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію, суха та з природнім освітленням. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.

  Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів медсестра веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної

цінності деяких продуктів харчування.

  Старша медична сестра закладу Яцюта В.В. контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.

  Завідуюча виробництвом Піцюра А.М. відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху. Мікробне забруднення продуктів, що виникає при їх первинній обробці, ліквідується наступною термічною обробкою.

  Особлива увага в технології приготування приділяється приготуванню їжі для дітей ясельного віку (тушкування та додаткова обробка страв). Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв. Включення до асортименту нових продуктів та страв проводиться тільки за умови отримання позитивного висновку МОЗ України.

  Завідуюча, старша медсестра, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках та на web-сайті ДНЗ.

  Для отримання інформації батьками про харчування дітейв закладі вона розміщується в інформаційних куточках груп та харчоблоку. 

ПОРАДИ ПО ХАРЧУВАННЮ ДІТЕЙ

Другий, третій роки життя - це перехідні періоди, коли харчування дитини поступово наближується до харчування дорослих. Найголовніша умова у всі

вікові періоди, аби їжа забезпечувала необхідну потребу у білках, жирах, вуглеводах і калоріях для гармонійного росту і розвитку, що закладає основу

здоров'я дитини.

З двох років дещо уповільнюється ріст дитини, але потреба у харчових інгредієнтах (білках, жирах, вуглеводах) висока при малих ще можливостях

шлунково-кишкового тракту і нестабільності апетиту.

Необхідно так організувати харчування, щоб використані продукти не сприяли виникненню захворювань. І, як це не сумно, у наш час потрібно виключити з

раціону саме ті продукти, які ми досить часто вживаємо, оскільки вони не потребують тривалої обробки. Більшість мам працює, у них не залишається сил

і часу на приготування домашньої їжі, тому вони широко використовують полуфабрикати типу сосисок і ковбас, бутербродів і т. ін.

Увага! Харчування школярів з використанням тільки готових продуктів промислового виробництва («продуктів сухого пайка») можливе у виняткових

випадках протягом недовгого часу (не більше 2 — 4 тижнів). При цьому рекомендоване вживання молочно-фруктових холодних сніданків: кисломолочні напої

і молоко, сир, хлібобулочні вироби, фрукти, соки і вітамінізовані напої.

У харчуванні дітей дошкільного віку неприпустиме використання:

- кулінарних жирів (маргарини та їх похідні), які містять трансізомери жирних кислот, що сприяють виникненню онкозахворювань;

- сирокопчених м'ясних гастрономічних виробів і ковбас,  у зв'язку вмістом у них великої кількості харчових домішок, у тому числі консервантів,

ароматизаторів і ін., а також різноманітних екстрактивних і збудливих інгредієнтів;

- смажених   у   жирі   (маслі)   продуктів,   виробів   (пиріжків,   пончиків, картоплі і. ін.);

- продуктів, що містять екстрактивні і збудливі компоненти: консерви і мариновані овочі і фрукти (консервовані з додаванням оцту); сири гострих сортів;

-  кісткові і грибні бульйони, у тому числі харчові концентрати на їх основі;

- оцту,  гірчиці,  хріну,  перцю гострого (червоного,  чорного) й інших гострих приправ;

- соусів типу майонез або на основі жирової емульсії, що містять оцет, гірчицю або інші гострі приправи (типу кетчупу);

- міцного чаю, кави натуральної, а також інших продуктів, що містять кофеїн і будь-які стимулятори, алкоголь;

- газованих напоїв (наслідками їх регулярного і постійного вживання є захворювання органів травлення; ожиріння; цукровий діабет і карієс; алергія);

-  тонізуючих,  біологічно активних домішок до їжі (БАД),  що містять елеуторокок,   женьшень,   родіолу   рожеву,   інші   аналогічні   компоненти,   що

впливають на ріст тканин організму,  а також продуктів, що виробляються за допомогою перерахованих домішок;

- продуктів   на   основі   генно-модифікованої   сировини,   що   містять стимулятори росту (гормони, гормоноподібні речовини) й антибіотики.

 Увага! Солона риба, солоні огірки (консервовані у банках) можуть використовуватися у харчуванні дітей і підлітків тільки епізодично, не частіше одного

разу на 2 - 4 тижні. Дітям можна давати тільки рибу слабкого посолу.

Дітей старших року годують не більше 4-5 разів на добу з проміжками між їжею у 3 - 4 години. Добовий об'єм раціону харчування розподіляється

приблизно так: сніданок - 25%, обід - 35%, полуденок - 15%, вечеря - 25%. Останнє годування дитини проводять за 1 - 1,5 години до сну.

Протягом тижня у раціоні дітей дошкільного і шкільного віку мають бути присутні: молоко і молочні продукти (сметана, сир, яйця, творог), вершкове і

рослинне масло, м'ясо або риба, хліб і хлібобулочні вироби, макаронні вироби, свіжі фрукти та ягоди, натуральні фруктові соки, овочі, зелень. ( за

матеріалами книги «Зростаємо разом. Книга для батьків дітей раннього віку»)